reflü
Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olan reflü hastalığı toplumda çok sık görülüyor. Reflüyle ilgili yaşanan en büyük sıkıntıyı ise hastaların kendi kendine ilaç kullanması oluşturuyor. Çünkü tanıda gecikiliyor. Hekime reflü için başvuran hastaların yüzde 10-15 civarında olduğunun söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Bozkaya, her 5 kişiden 1’nde reflü hastalığı olduğunu söylüyor ve ekliyor: ”Reflü ciddiye alınması gereken ve takip edilmesi gereken bir hastalık. Uzun vadede yemek borusu kanserine neden olabilir. Bu nedenle hastalığın takibi ve doğru tedavisi çok önemlidir.”
 reflu tedavisi

Reflü Belirtileri nelerdir?

Reflünün pek çok belirtisi vardır. Göğüste ve boğazda yanma hissi, ağıza acı su gelmesi, mide ve göğüs ağrısı dışında yutma zorluğu, ses kısıklığı, açıklanamayan öksürük, geceleri olan astım atakları, inatçı diş ve diş eti hastalıkları, kronik sinüzit ve tekrarlayan akciğer enfeksiyonları reflü hastalığına işaret edebilir. Genetik olarak yatkınlarda yemek borusu kanserine neden olabilir. Düzensiz ilaç kullanımı reflü hastalığında kalıcı çözüm sağlamıyor. Bununla birlikte bu durum yemek borusu kanseri dahil yemek borusunun önemli hastalıklarının geç tanı almasına sebep olabilir. Kanserin yanısıra reflü, yemek borusunda ülserler, larenjit, ses kısıklığı, akciğer enfeksiyonu, astım ve bronşektazi gibi kalıcı akciğer hasarına da neden olabilir. Vurgulanması gereken bir başka husus ise reflü hastalığının şiddetinin şikayetler ile pararellik göstermeyeceğidir. Tanısı nasıl konulur? Reflü tanısı klinik muayene ile konulsa da teknolojik gelişmeler günümüzde reflünün şiddetini ve alt tiplerinin tanısını koymak mümkündür. Bu yolla gereksiz ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler önlenebilir 24 saatlik pH-empedans monitorizasyonu yöntemiyle reflünün alt tiplerini ve şiddetini tespit edip hastayı doğru tedaviye yönlendirmek mümkün
 reflü nedir

Reflü ameliyatsız tedavi edilebilir.

Yeni başlayan, kısa süreli ve hafif şiddetli hastalıkta hayat tarzı değişikliği (diyet, kilo verme,yatak başı yükseltilmesi vs.) ve ilaç tedavisi uygulanır. Tedaviye dirençli, sık tekrarlayan ve şiddetli hastalıkta daha kuvvetli asit baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Medikal tedaviyle semptomların yeterince kontrol edilemediği, uzun süreli ilaç kullanımının sakıncalı olduğu veya mide fıtığı gibi yapısal değişikliğin olduğu durumlarda ise cerrahi uygulanabilir. Cerrahiye alternatif endoskopik yöntemlerden en popüler olanı Stretta Sitemi’nde, yemek borusu alt ucunda radyofrekans enerji kullanılarak kollejen dokuda uyarılma sağlanır. Kanser, reflü komplikasyonu olarak gelişen Barrett özofogusu adı verilen doku değişiklikleri zemininde gelişmektedir. Bu durumda hasta henüz kanser olmadan, kanser öncesi değişiklikler ( displazi ) geliştiğinde ameliyatsız olarak endoskopik yöntemlerle (ablasyon ) tedavi edilmekte ve kansere dönüşüm engellenebilir.
stretta

 Radyofrekans Reflü Tedavisinde Stretta

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment