Prostat füzyon biyopsi nedir? Prostat erkeklerde en sık görülen kanser arasında yer alıyor. Prostat kanserinin tanısı kolaylıkla konulmuyor. Bunun için biyopsi yapılması gerekiyor. Peki ama prostat için nasıl biyopsi yapılır? İşte detaylar… 

Prostat kanserinin kesin tanısı için gerekli olan biyopsi uygulaması, gelişen teknolojik olanaklarla birlikte farklı bir noktaya ulaşmıştır. Erkeklerde en sık görülen kanser, prostat kanseridir. Prostat kanserinin tanısında kullanılan standart yöntem, transrektal ultrason (TRUS) rehberliğinde yapılan prostat biyopsisidir.

Prostattaki kanser odaklarını TRUS ile belirlemek zordur. TRUS rehberliğinde yapılan sistematik biyopside yapılan rastgele örneklemeyle, saldırgan bir prostat kanserini atlayabilme olasılığı bulunmaktadır.

Son yıllarda prostat kanserinin tanısında yaygın olarak kullanılmaya başlanan multiparametrik MR ile prostatta yüksek tümör riski olan alanlar belirlenebilmektedir.

Hangi Durumlarda Prostat Füzyon Biyopsi Yapılır?

  • PSA total değeri yüksek olanlar,
  • Parmakla muayenede şüpheli prostat bulguları bulunanlar,
  • Multiparametrik prostat MR’ında, prostat içinde PI-RADS 4 ve Pı-RADS 5 alanları olanlar,
  • Genetik testlerde prostat kanseri riski yüksek olanlar

Füzyon prostat biyopsisini klasik prostat biyopsisinden ayıran en önemli üstünlükler şöyle sıralanabilir:

  • Klasik prostat biyopsisi yapılan hastaya prostat biyopsi öncesi MR çekilmez. Füzyon prostat biyopsisi yaptıran hastaya ise prostat biyopsi öncesi multiparametrik prostat MR’ı çekilir.
  • Klasik biyopside genellikle hasta uyutulmadan lokal anestezi yapılır. Füzyon biyopsi genellikle hasta uyutularak anestezi altında yapılmaktadır.
  • Klasik biyopside hasta genellikle ağrı hissetmektedir. Füzyon biyopsi de ise hasta ağrı hissetmemektedir.
  • Klasik biyopsi yapılan hastalarda özellikle hızlı yayılan agresif prostat kanserleri gözden kaçabilir. Füzyon biyopsi yapılan hastalarda ise hızlı yayılan agresif prostat kanserleri için bu risk en aza indirilmektedir.
  • Klasik prostat biyopsisi yapılan hastalara eksik ya da yanlış tedavi planlaması riskini en aza indiren füzyon biyopsi, doğru teşhis ile doğru tedavi planlamasına olanak  sağlamaktadır.

Prostat Füzyon Biyopsi Nasıl Yapılır? Prostat Biyopsisi Nedir?

Prostat biyopsisini, üroloji ve radyoloji uzmanları birlikte gerçekleştirmektedir. Hastanın prostat biyopsisi sırasında herhangi bir ağrı hissetmemesi ve işlem sırasında hareket etmemesi için işlem “sedasyon” altında yapılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment