MR-TRUS Füzyon Biyopsi Nedir?

Mr görüntüleme yöntemi ile belirlenen kanser şüpheli odakların, Trans Rektal Ultrason (TRUS) eşliğinde Prostat biyopsi yapılırken, hedef olarak işaretlenen odakların görülebilmesini sağlayan biyopsi yöntemine MR-TRUS Füzyon Biyopsi denir.

iki görüntüleme yönteminin (Mr ve TRUS) üst üste getirilmesi (füzyon yapılması) işlemi ile, biyopsi anında canlı olan ultrason görüntüsüne, daha önce yapılmış olan Mr görüntüleri ve seçilen odaklar eklenerek şüpheli odaklardan biyopsi alınması sağlanır.

Hasta için erken teşhis, hekim için daha kesin teşhis anlamına gelen bu yöntem Prostat kanseri teşhisinde en yüksek güvenirliğe sahip yöntemdir.

—————

Kime sunacağımıza bağlı olarak: Ki hastalar için daha anlamlı olacaktır:

KLASİK PROSTAT BİYOPSİ İŞLEMİNDE RİSKLER:

Kör biyopsi tabir edilen ve hala yaygın kullanımı olan biyopsi yönteminde (satürasyon biyopsi) Ultrason eşliğinde prostatın farklı bölgelerinden rastgele alınan örnekler ile kanser varlığı sorgulanmaktadır. Bu örneklerde olası bir kanser odağının atlanması veya önemsiz (klinik anlamlı olmayan) bir kanser odağının bulunması hastanın doğru teşhis alma ve doğru tedaviye başlama şansını ortadan kaldırır veya geciktirir. Bu nedenle kanser şüpheli odaklara biyopsi yapma imkanı sunan MR-TRUS Füzyon Biyopsi yöntemi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

clear formPost comment